Jaunimo g. 2, Kupiškis LT-40128 +370 459 35087 +370 459 35088 rastine.vedeja@gmail.com

Antras etapas Estija

np 2etBalandžio 24 d. prasidėjo antras Nord Plus Junior projekto „STEM – real world projects“, kuriame dalyvauja ir Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija, etapas. Latvijos ir Lietuvos komandas svetingai pasitiko Estijos Respublikos Voru Kreutzvaldi mokyklos bendruomenė.

Po antros dienos trumpo rytinio instruktažo Aktų salėje mokėmės kurti dovanų maišelius, juos dekoruoti. Mokinių kūrybingumui nebuvo ribų. Geriausi darbeliai neleido abejoti, jog prekybos centre nebūtina pirkti naujo maišelio – užtenka žinoti keletą lenkimo, kirpimo bei klijavimo elementų ir iš antrinių žaliavų galima pasigaminti neblogą daiktą.

Vėliau mokiniai buvo suskirstyti į grupes ir gamino gamtos bei aplinkos išsaugojimo plakatus. Juos auditorijai pristatė anglų kalba.

Po pietų vykome į Voru rajono savivaldybę. Mero pavaduotojas vaizdžiai pateikė statistinius rajono duomenis, atsakė į klausimus. Padėkoję valdžios atstovams išvykome į Voru miesto jaunimo centrą. Čia puikiai leidome laiką: susipažinome su centro veikla, žaidėme žaidimus, ragavome projekto dalyvių ką tik iškeptus dieviško skonio keksiukus.

Balandžio 26-osios ryte mokyklų komandos papasakojo apie veiklas, kurias vykdė nuo praėjusio Nord Plus Junior projekto Latvijos Respublikos Pastende mokykloje. Po to apžiūrėjome mokyklą, kabinetus, sporto salę. Mokykla renovuota 2014 m., visiems ji padarė didžiulį įspūdį.

Papietavę mokyklos valgykloje išvykome į Vorumaa profesinio rengimo centrą: apžiūrėjome mechanikos, metalo ir medienos apdirbimo, statybos, informacinių technologijų ir kitus skyrius, stebėjome robotų, 3D spausdinimo mašinų ant įvairių paviršių darbą. Vakare aktų salėje vyko projekto šalių kultūrų vakaras.

Balandžio 27 d. keliavome 2,2 km ilgio Vallamae pažintiniu taku, klausėmės istorijų apie savitą šios vietovės augmeniją ir gyvūniją, kilome į 300 m kalvą, leidomės žemyn, ėjome į kairę ir į dešinę įvairiais miško takais takeliais.

Po pietų grožėjomės Rouge lakštingalų slėniu ir jo septynių ežerų apylinkėmis, lipome į 30 m aukščio apžvalgos bokštą, malšinome troškulį Hinni kanjono šaltinio vandeniu ir aikčiojome žvelgdami į natūraliai gamtos suformuotą kanjoną.

Išvyką baigėme Pahni gamtos centre: susipažinome su šios teritorijos ypatumais, klausiamės P. Matulionio progimnazijos neformalaus būrelio „Zbitkai“ dalyvių (Martynos Griciutės, Vestinos Sliekaitės, Aistės Totorytės, Faustos Balčiūnaitės) megafono formos garsų gaudyklėje atliekamos sutartinės.

Penkta projekto Nord Plus diena prasidėjo neįprastai: spalvinome popierinius ožiukų personažus, kuriuos vėliau turėjome panaudoti lėlių teatro spektaklyje „Du ožiukai ant liepto“. Kiekviena šalis vaidino gimtąja kalba, ir visi galėjo palyginti, kokios skirtingos mūsų kalbos.

Kita ne mažiau žavi veikla – pabūti menamu viešbučio administratoriumi ir pagelbėti klientui išspręsti jam iškilusią problemą. Ir administratorius, ir klientas privalėjo kalbėti tik savo šalies kalba (estas-estiškai, lietuvis-lietuviškai, latvis-latviškai). Po pietų susipažinome su gražiu ir jaukiu Voru miestu.

Paskutinė Nord Plus projekto „STEM-realworld projects“ diena pasitiko apniukusiu dangumi, bet puikiai nusiteikę išvykome į Tartų miestą, nuo Voru esantį už 70 km.

Apsilankėme didžiausiame Baltijos šalyse mokslo centre „AHHAA“. Čia mokslas glaudžiai susietas su žaismingais nuotykiais ir įgytomis praktinėmis žiniomis. Dauguma eksponatų interaktyvūs – mokiniai galėjo juos liesti, išbandyti, sužinoti įvairių įrenginių veikimo principą bei patirti ekstremalių įspūdžių, pavyzdžiui, – minti dviratį ištemptu lynu arba specialiuose krėsluose kilti į 30 m aukštį, kristi laisvuoju kritimu, paklaidžioti veidrodžių labirintuose ar visiškai akliname kambaryje.

Vėliau susipažinome su Tartų miestu ir jo įžymybėmis.

Atsisveikinimo vakare apžvelgėme projekto veiklas, apsikeitėme atminimo dovanomis, šėlome tarptautinėje diskotekoje ir su ašaromis akyse atsisveikinome vieni su kitais. Tačiau liūdėsime neilgai, nes jau rugsėjo mėnesį į naujas projekto veiklas rinksimės P. Matulionio progimnazijoje.

Straipsnis žinių portale www.temainfo.lt 

Nuotraukų galerija

 

Partneriai ir draugai

 rokiskis tubelio   anyksciai vienuolis 
 alytus saltenio    pasvalio levens
 vilnius spindulio    LIMK

Pamokų laikas

clock 1 pamoka  8.00  – 8.45
2 pamoka  8.55  – 9.40
3 pamoka 9.50 – 10.35
4 pamoka 11.00 – 11.45
5 pamoka 12.05 – 12.50
6 pamoka 13.00 – 13.45
7 pamoka 13.55 – 14.40